نگاه حوزۀ علمیه به علوم انسانی نیازمند تغییر جدی است

نگاه حوزۀ علمیه به علوم انسانی نیازمند تغییر جدی است

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، حجت‌الاسلام و المسلمین علی‌اکبر رشاد که  در نشست تخصص حوزه‌های علمیه و علوم انسانی اسلامی در محل دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی سخن می‌گفت در ادامه اظهار کرد: تا این تغییر به وجود نیاید حوزه نمی‌تواند در این عرصه به ایفای نقش بپردازد.

 

وی ادامه داد: برگزاری این نشست نشان دهنده اهمیت مجمع عالی حکمت اسلامی است که تا کننون در وجوه مختلف تاثیرگذار و منشاء خیر بوده است.

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد:در مورد راهبرهای معرفت‌پردازی، سیاست‌گذاری و مدیریت صحیح در حوزه علمیه هستیم.

 

این استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: در حوره فرهنگ‌سازی قدم اول جلب نظر حوزه‌های علمیه به موضوع اهمیت علوم انسانی است که در واقع مجموعه دانش‌های تنظیم نحوه رفتارهای انسانی است.

 

رشاد اظهار کرد: امروز علوم انسانی ذهن و زبان مردم را تنظیم می‌کند و به رغم نفوذ سنتی فقه و اخلاق و حکمت اسلامی، آن عنصری که در میدان حضور دارد علوم انسانی است و آن هم علوم انسانی وارداتی که عرصه‌هایی مثل اقتصاد و علوم سیاسی ما را شکل داده است.

 

وی گفت: بسیاری از نزاع‌هایی که امروز با آن درگیر هستیم مواجهه‌ایست بین کسانی که متاثر از تحصیلات غربی هستند و کسانی که از متن دین به دنبال استخراج معرفت سیاسی هستند.

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان کرد: در مدیریت و حقوق نیز این علوم انسانی غربی است که حضور جدی دارد و باز هم منازعات حول همین ممحور به ایفای نقش می‌پردازد.

 

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: بعد از 37 سال از انقلاب همچنان علوم انسانی وارداتی است که ذهن مردم ما را مدیریت می‌کند و حوزویان باید متوجه علوم انسانی وارداتی و تاثیرگذاری آن بشوند و به نقد آن بپردازند تا خود به خود فضای ایجاد علوم انسانی اسلامی ایجاد شود

 

وی افزود: متن حوزه همچنان به علوم انسانی بی‌تفاوت است و نهاد حوزه هرگز به این مساله حساس نشده است و اگر کسی هم صحبتی می‌کند دغدغه شخصی خود را بیان می‌کند.

 

رشاد عنوان کرد: یکی از مسئولین ما که فرد فاضل و با اخلاقی در زمینه تحول علوم انسانی است پس از چند جلسه ارائه گزارش در خصوص فعالیت‌های انجام شده در این زمینه گفت که مشکل اصلی ما در این مسیر این است که نمی‌دانیم تحول یعنی چه؟

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: در این حوزه نیاز به 4 نوع فعالیت داریم که نخستین آن‌ها تاسیس مبانی است به این معنا که از آن‌جا که حکمت ما معطوف به کاربرد نیست، این حکمت باید خرد شود و برای حوزه‌های مختلف تاسیس مبانی صورت بگیرد

 

این استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: قدم دوم تاسیس منطق است و اگر در این حوزه ورود پیدا کنیم قهرا مراحل بعد اتفاق می‌افتد.

 

وی تصریح کرد: تولید گزاره که اصطلاحا همان علم اسلامی است قدم سوم  است و در لایه چهارم نظام‌پردازی قرار دارد که تولید علم بدون آن فایده‌ای ندارد.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین رشاد عنوان کرد: علوم انسانی در نظام آموزشی حوزه غایب است و اگرچه در حاشیه حوزه وجود دارد اما نظام آموزشی ما در حوزه تبدیل به دانشگاه و دبیرستان شده است اما از نظر قلب در حال تغییر است و امروز به جد می‌گویم که حوزه از ماهیت اصیل خود با سرعت در حال فاصله گرفتن است.

 

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: اگر 100 سنت حسنه در حوزه داشته باشیم نهایتا 20 درصد آن‌ها در شرایط امروزی حفظ شده است و هویت آن در خطر است.

 

وی با انتقاد از وضعیت آموزشی طلاب در مراکز آموزش تخصصی حوزه‌های علمیه خاطرنشان کرد: باید مدارس ما گرایشی بشوند و مشخص باشد که از هر مدرسه متخصصین کدام بخش خارج خواهند شد زیرا تا این اتفاق نیفتد ما نمی‌توانیم علوم انسانی اسلامی داشته باشیم.

 

رشاد با بیان اینکه کارکرد ذاتی فقه تولید معرفت است؛ گفت: حوزه‌های بزرگی وجود دارد که هنوز فقه به آن ورود پیدا نکرده است، علوم انسانی در سه بخش باید و نباید و شاید و نشاید و هست و نیست سخن می‌گوید که به ترتیب هم عرض با فقه اسلامی، اخلاق اسلامی و فلسفه اسلامی هستند و به این شکل بر روی زندگی ما اثر می‌گذارند.

 

این استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: فقه مضاف مثل فقه الاداره و ... می‌تواند کاری کند تا مشکلات ما در این حوزه تا حدود قابل توجهی مرتفع شود اما وضعیت مدیریت و ورود ما به علوم انسانی نیازمند تغییر جدی است.

 


Print
1910 Rate this article:
No rating

Leave a comment

Name:
Email:
Comment:
Add comment

ادبیات

معارف

دیگر علوم انسانی

ارتباط با ما


چارت سازمانی
نشانی:تهران, خیابان بهارستان , خیابان صفی علی شاه , کوچه درویش , پلاک 6 تلفن: 02177687441
تلفن و تلگرام مسوول ثبت نام کارگاه ها: 09399990190

Bayat.Dr@gmail.com :مدیر سایت

همکاری با ما


هر بزرگواری که تخصصی مرتبط با علوم انسانی شیعی داشته باشد (دانشجوی ارشد به بالا)، پس از مصاحبه‌ای کوتاه می‌تواند نوشته‌هایش را در این سایت منتشر کند و به شرط پرکاری صفحه‌ای شخصی در سایت داشته باشد.

هدف و روش ما


ما هر گونه تعصب و پیش داوری را مانع کار علمی می‌دانیم. نام‌ها و عناوین و نیز اقوال مشهور راه را بر نقد و مطالعۀ علمی ما نمی‌بندد.

ما بهترین راه دفاع از عقیده را کار دقیق و درست علمی می‌دانیم.

دربارۀ ما


گروهی دانشجویی هستیم که دربارۀ ادبیات و فرهنگ شیعی تحقیق می‌کنیم. دامنۀ تحقیق ما تمام علومی است که به نحوی می‌تواند به ادبیات و فرهنگ شیعی کمک کند؛ علومی مثل قرآن و حدیث، تاریخ، کلام، عرفان، فلسفه، هنر و ...

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به به سایت سلیس می باشد.

طراحی شده توسط DnnTeam.com