کتابخانه تخصصی ادبیات

معرفی کتابخانه تخصصی ادبیات

پژوهشگران حوزه ادبیات در قم همواره با خلاء وجود فضایی برای پژوهش در این حوزه روبرو بودند. برای جبران این نقص، در سال 1376 کتابخانه تخصصی ادبیات، وابسته به دفتر حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی رسماً فعالیت خود را آغاز کرد و اکنون با مسئولیت حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر محمدعلی مهدوی‌راد اداره می‌شود.

کتابخانه تخصصی ادبیات در دو بخش ادبیات فارسی و ادبیات عرب فعالیت می‌کند. اکنون حدود 47000 عنوان کتاب در 39000 مجلد در مخزن کتابخانه وجود دارد که از این تعداد 26000 عنوان فارسی و حدود 13000 عنوان عربی هستند. از دیگر بخش‌های مهم کتابخانه، بخش نشریات است که به صورت روزآمد نشریات ادبی را تهیه می‌کند. نیز این بخش از آرشیو نشریات قدیمی آکنده است و غنی؛ نشریاتی چون کلک، سخن، ارغنون، کتاب جمعه، نشریات دانشگاه تبریز، مشهد، تهران و ... . تعداد این نشریات حدود 2500 جلد است.

طبقه‌بندی موضوعی کتابخانه تخصصی ادبیات با توجه به تخصصی‌بودن کتابخانه و ضرورت پوشش ریزموضوع‌ها در حوزه مطالعات ادبی، به شکل خاصی طراحی شده است. در ادبیات فارسی هفت موضوع کلی وجود دارد که عبارتند از: فنون ادبی، نثر، نظم، زبان‌شناسی، هنر، کلیات و فهرست.

در این توزیع موضوعی کتاب‌ها، کد شماره 1 به «فنون ادبی» اختصاص دارد که کتاب‌هایی با موضوع نظریه‌ها و مکتب‌های ادبی، پژوهش عمومی ادبی، اسطوره، نقد ادبی، عرفان و تصوف و تاریخ ادبیات را در بر ‌می‌گیرد. کد شماره 2 با نام نثر به هر کتابی در قالب متون می‌گنجد می‌پردازد؛ گفتگوها، نامه‌نگاری‌ها، مجموعه مقالات، شرح‌حال، یادنامه‌ها، سفرنامه‌ها و رمان‌های ایرانی و خارجی و متون کهن. کد شماره 3 با نام «نظم» در سه بخش شعر کهن، شعر معاصر و شعر خارجی دربردارنده کتاب‌‌های با موضوع شعر است. کد شماره 4 زبان‌شناسی نام دارد و کتاب‌های دستور و تاریخ زبان فارسی، عربی و تا حدودی دیگر زبان‌ها را و نیز زبان‌های باستانی و گویش و لهجه‌ها را در خود جای داده است. کد شماره 6 به کتاب‌هایی در حوزه مطالعات هنر و متون نمایشی ایرانی و خارجی می‌پردازد. کد شماره 8 که با عنوان «کلیات» مشخص شده مشتمل بر کتاب‌های دایرة‌المعارف، فرهنگ‌های زبان‌های مختلف، تراجم و فرهنگ ادبی و شرح شعر است. کد شماره 9 با نام «فهرست» با ریزعنوان «کتاب‌شناسی‌ها» و «فهارس»، کتاب‌های نسخه‌شناسی، کتاب‌شناسی، فهرست نسخه‌ها و مواردی از این دست را در خود دارد.

هرکدام از این موضوع‌های هشت‌گانه خود به موضوعات کوچکتری تقسیم می‌شوند که در ادامه به‌تفصیل خواهد آمد.

در بخش ادبیات عرب نیز موضوعات کلی کتابخانه عبارتند از: ادب العام،  النثر، الشعر، النص، فن، الامثال، المعارف العامه. این موضوعات نیز به صورت ریزموضوع طبقه‌بندی شده‌اند که در ادامه خواهد آمد.

افزون بر اینها حدود 60 عنوان دایرة‌المعارف لاتین در موضوع ادبیات و موضوعات میان‌رشته‌ای و مرتبط با ادبیات در کتابخانه گردآوری شده است. نیز حدود 1000 عنوان از پایان‌نامه‌های مقاطع ارشد و دکتری دانشگاه‌های کشورهای عربی دریافت شده است و بخش مهمی از بخش ادبیات عرب کتابخانه را به خود اختصاص داده است.

تمام کتاب‌های کتابخانه در نرم‌افزار کتابداری (سنا) فهرست شده است و پژوهشگران می‌توانند با استفاده از جستجوی ساده و پیشرفته، کتاب‌های موردنظر خود را بیابند و  از آنها استفاده کنند. این کتابخانه همچنین تاکنون منشوراتی داشته است از جمله احیای میراث ادبی شیعه در 5 جلد که انشاءالله ادامه خواهد یافت.

سایت کتابخانه ادبیات نیز در دو بخش تازه‌های کتاب که دربردارنده معرفی کتاب‌های اضافه‌شده به مخزن کتابخانه است و مقالات که گردآوری‌ای از مقالات ادبی در فضای مجازی است، پیش دیدگان پژوهشگران گرانقدر است. در فاز دوم سایت، امکان جستجو در منابع کتابخانه در سایت قرار داده خواهد شد و در مرحله نهایی نیز مسئولان کتابخانه در پی آن هستند که منابعی که مشکل کپی رایت و حقوقی ندارند را به صورت PDF در سایت بازنشر نمایند.

نیز کتابخانه ادبیات به مجموعه پرارج سایت WWW.lib.ir پیوسته است و پژوهشگران می‌توانند در این سایت به جستجو در منابع کتابخانه ادبیات بپردازند.

گنجایش سالن حدود 100 نفر است و روزانه قریب به 150 در دو شیفت آقایان و بانوان از کتابخانه استفاده می‌کنند. مخزن کتابخانه به صورت قفسه‌ بسته است و سالانه یک بار کتاب‌ها وجین و امور مربوط به بهسازی مخزن کتابخانه انجام می‌شود.

ساعت کاری

صبح: 8 تا 13 (خانم‌ها)                                                    عصر: 15 تا 21 (آقایان)

تعداد کارکنان: 7 نفر

آدرس: قم، خ سمیه، پلاک 15، زیرزمین، کتابخانه تخصصی ادبیات

تلفن: 37732014 ـ 025                                        تلفکس: 37732015 ـ 025

ایمیل: info@literaturelib.com                               سایت: www.lituraturelib.com

Print
13496 Rate this article:
4/3

Leave a comment

Name:
Email:
Comment:
Add comment

ادبیات

معارف

دیگر علوم انسانی

ارتباط با ما


چارت سازمانی
نشانی:تهران, خیابان بهارستان , خیابان صفی علی شاه , کوچه درویش , پلاک 6 تلفن: 02177687441
تلفن و تلگرام مسوول ثبت نام کارگاه ها: 09399990190

Bayat.Dr@gmail.com :مدیر سایت

همکاری با ما


هر بزرگواری که تخصصی مرتبط با علوم انسانی شیعی داشته باشد (دانشجوی ارشد به بالا)، پس از مصاحبه‌ای کوتاه می‌تواند نوشته‌هایش را در این سایت منتشر کند و به شرط پرکاری صفحه‌ای شخصی در سایت داشته باشد.

هدف و روش ما


ما هر گونه تعصب و پیش داوری را مانع کار علمی می‌دانیم. نام‌ها و عناوین و نیز اقوال مشهور راه را بر نقد و مطالعۀ علمی ما نمی‌بندد.

ما بهترین راه دفاع از عقیده را کار دقیق و درست علمی می‌دانیم.

دربارۀ ما


گروهی دانشجویی هستیم که دربارۀ ادبیات و فرهنگ شیعی تحقیق می‌کنیم. دامنۀ تحقیق ما تمام علومی است که به نحوی می‌تواند به ادبیات و فرهنگ شیعی کمک کند؛ علومی مثل قرآن و حدیث، تاریخ، کلام، عرفان، فلسفه، هنر و ...

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به به سایت سلیس می باشد.

طراحی شده توسط DnnTeam.com