کارگاه تذهیب

کارگاه تذهیب

علی بهمنی، تذهیب را از سال 1383 در محضر استاد محمدباقر آقامیری فرا گرفته و تدریس آن را به طور جدی از حدود سال 1390 در آموزشگاه‌ها و مراکز فرهنگی گوناگون پی گرفته است.

از مسئولیت‌های اجرایی او می‌توان به داوری نخستین دورۀ «جشنوارۀ پروانه‌های امید» و دبیری اجرایی نخستین دورۀ «جشنوارۀ طواف تا ولایت» اشاره کرد. همچنین از سال 1386 در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های داخلی و خارجی گوناگون به صورت انفرادی و گروهی شرکت داشته است که برخی از دستاوردهای این رویدادها عبارت اند از:

·        برگزیدۀ جشنوارۀ محتشم

·        برگزیدۀ جشنوارۀ شمسه

·        تقریرشده در دوسالانۀ نگارگری

·        تقدیرشده در جشنوارۀ رضوی

 

«تذهیب» یکی از پرکاربردترین شاخه‌های نگارگری ایرانی ست که از قرون اولیۀ اسلام به عنوان هنری تزئینی در خدمت کتاب‌آرایی و کتیبه‌نگاری و تکمیل‌کنندۀ هنر خوشنویسی بوده است؛ هرچند امروزه تذهیب هم مانند سایر هنرهای سنتی اسلامی هویتی مستقل یافته و بسیاری آن را صرف‌نظر از ارتباط تاریخی‌اش با خوشنویسی و کتاب‌آرایی می‌آموزند.

در این دوره هنرجویان نخست با اصول اولیۀ تذهیب و نگارگری آشنا می‌شوند، طراحی مقدماتی را فرا می‌گیرند و نقوش اصلی مانند ختایی‌ها، اسلیمی‌ها، لوتوس و شاه‌عباسی را تمرین می‌کنند و جاگذاری متناسب و صحیح این گل‌ها را در پیچش‌های حلزونی (اسپیرال) و قالب‌های دیگر می‌آموزند. آموزش روش هندسی ساخت شمسه، قلمگیری با مرکب، رنگ‌گذاری، طلااندازی و پرداز مراحل پیشرفته و تکمیلی این دوره را تشکیل می‌دهند.

مشخصات دوره:

مدرس: علی بهمنی

مکان: پیچ شمیران، ضلع جنوبی خ انقلاب، ک نورمحمدی، ک درویش، پ6، زنگ 6.

زمان: یکشنبه‌ها و چهارشنبه‌ها، ساعت 15:30 تا 20:30

طول دوره: 6 هفته، 24 جلسه، 48 ساعت

ظرفیت: 10 تا 12 نفر

هزینه: 480 هزار تومان

شماره کارت جهت واریز هزینۀ ثبت نام: 5894631874906761 (بانک رفاه- مهدیه سادات دادخواه حقیقی(

 

 


Print
2158 Rate this article:
4/3

Leave a comment

Name:
Email:
Comment:
Add comment

ادبیات

معارف

دیگر علوم انسانی

ارتباط با ما


چارت سازمانی
نشانی:تهران, خیابان بهارستان , خیابان صفی علی شاه , کوچه درویش , پلاک 6 تلفن: 02177687441
تلفن و تلگرام مسوول ثبت نام کارگاه ها: 09399990190

Bayat.Dr@gmail.com :مدیر سایت

همکاری با ما


هر بزرگواری که تخصصی مرتبط با علوم انسانی شیعی داشته باشد (دانشجوی ارشد به بالا)، پس از مصاحبه‌ای کوتاه می‌تواند نوشته‌هایش را در این سایت منتشر کند و به شرط پرکاری صفحه‌ای شخصی در سایت داشته باشد.

هدف و روش ما


ما هر گونه تعصب و پیش داوری را مانع کار علمی می‌دانیم. نام‌ها و عناوین و نیز اقوال مشهور راه را بر نقد و مطالعۀ علمی ما نمی‌بندد.

ما بهترین راه دفاع از عقیده را کار دقیق و درست علمی می‌دانیم.

دربارۀ ما


گروهی دانشجویی هستیم که دربارۀ ادبیات و فرهنگ شیعی تحقیق می‌کنیم. دامنۀ تحقیق ما تمام علومی است که به نحوی می‌تواند به ادبیات و فرهنگ شیعی کمک کند؛ علومی مثل قرآن و حدیث، تاریخ، کلام، عرفان، فلسفه، هنر و ...

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به به سایت سلیس می باشد.

طراحی شده توسط DnnTeam.com