معرفی مقاله: علی انسانی، نمایندۀ شعر سنتی هیئتی

معرفی مقاله: علی انسانی، نمایندۀ شعر سنتی هیئتی

اشاره:مقالات همایش‌های سالانۀ انجمن ترویج زبان و ادبیات فارسی در سامانۀ این انجمن منتشر می‌شود؛ اما به شکل چند فایل سنگین pdf که حاوی چندین مقاله است و ترتیب منطقی یا فهرست کارآمدی ندارد. سلیس می‌کوشد با انتخاب مقالات مرتبط با اهداف ادبیات شیعی و ارائۀ آنها به شکل فایل‌هایی مستقل و کم‌حجم، به بیشتر دیده شدن این مقالات کمک کند.علی انسانی: نمایندۀ شعر سنتی هیئتی

مریم مرادی[1]

رضا بیات[2]

چکیده:

شعر هیئتی یکی از گونه‌های پرکاربرد شعر امروز است. این شعر که برای اجرای شفاهی و مجلسی ساخته می‌شود، بلاغت و بوطیقای خاص خود را دارد و نباید با دیگر گونه‌های شعری قیاس شود. علی انسانی نمایندۀ شعر هیئتی سنتی است. او وابسته به سنن ادبی و تقریبا با معیارهای مکتب بازگشت شعر می‌گوید؛ اما از ظرایف مجلس گردانی نیز آگاه است. لذا شعرش در عین سادگی و دوری از خلاقیت، تأثیر گذار است و در بسیاری از محافل مذهبی مورد استقبال قرار می‌گیرد. در این نوشته، پس از معرفی شاعر و آثارش، مختصات زبانی، بلاغی و محتوایی شعرش، در مجموعۀ «دل سنگ آب شد» بررسی می‌شود.

کلیدواژه‌ها: بوطیقای شعر هیئتی، نقد بلاغی، نقد محتوایی، دل سنگ آب شد، علی انسانی.

 [1] کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی؛ پژوهشگر ادب‌پژوهی شیعی؛ Moradi.maryam.292@gmail.com

[2] دکترای زبان و ادبیات فارسی؛ پژوهشگر ادب‌پژوهی شیعی؛ Bayat.dr@gmail.com

Print
6048 Rate this article:
3/0

Leave a comment

Name:
Email:
Comment:
Add comment

ادبیات

معارف

دیگر علوم انسانی

ارتباط با ما


نشانی:تهران,میدان انقلاب، ابتدای خیابان آزادی، کوچه جنتی (مترو)، کوچه فرسار، پلاک2، طبقه2
تلفن و تلگرام مسوول ثبت نام کارگاه ها: 110 1398 0920

Bayat.Dr@gmail.com :مدیر سایت

همکاری با ما


هر بزرگواری که تخصصی مرتبط با علوم انسانی شیعی داشته باشد (دانشجوی ارشد به بالا)، پس از مصاحبه‌ای کوتاه می‌تواند نوشته‌هایش را در این سایت منتشر کند و به شرط پرکاری صفحه‌ای شخصی در سایت داشته باشد.

هدف و روش ما


ما هر گونه تعصب و پیش داوری را مانع کار علمی می‌دانیم. نام‌ها و عناوین و نیز اقوال مشهور راه را بر نقد و مطالعۀ علمی ما نمی‌بندد.

ما بهترین راه دفاع از عقیده را کار دقیق و درست علمی می‌دانیم.

دربارۀ ما


گروهی دانشجویی هستیم که دربارۀ ادبیات و فرهنگ شیعی تحقیق می‌کنیم. دامنۀ تحقیق ما تمام علومی است که به نحوی می‌تواند به ادبیات و فرهنگ شیعی کمک کند؛ علومی مثل قرآن و حدیث، تاریخ، کلام، عرفان، فلسفه، هنر و ...

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به به سایت سلیس می باشد.

طراحی شده توسط DnnTeam.com