طرح رشتۀ «ادبیات ولایی» در مرکز تحقیقات امام علی علیه السلام

طرح رشتۀ «ادبیات ولایی» در مرکز تحقیقات امام علی علیه السلام

طرح رشتۀ «ادبیات ولایی» در مرکز تحقیقات امام علی(ع)

 

محمود جنیدی جعفری رئیس مرکز تحقیقات امام علی (ع) پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در گفت‌وگو با خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس به مناسبت هفته پژوهش عنوان کرد:‌ پژوهش به معنی  فعالیت علمی مستمر و نظام‌مند است که در آن خلاقیت و نوع آوری اساسش قرار می‌گیرد.

وی درباره ملزومات پژوهش گفت: لازمه هر پژوهش سوال یا سوالات اصلی و فرعی با فرضیه‌های مناسب است تا به نتیجه و حقیقت مطلوب محقق دست بیابد. در پژوهش آنچه در خور توجه است دغدغه پژوهشگر است که حس کنجکاوی‌اش او را به حل مسئله رهنمون می‌کند و منجر به تولید علم می‌شود.

جنیدی جعفری در پاسخ به این سؤال که چه آسیب‌های پژوهش‌های ما را در این روزها تهدید می‌کند، گفت: در خصوص آسیب‌ها‌یی که امروز جامعه پژوهشی با آن روبرو است موارد متعددی را می‌توان نام برد که جامعه علمی را به مخاطره می‌اندازد که به نمونه‌هایی از آن اشاره می‌کنم.

وی افزود: نخست؛ عدم توجه به کاربردی بودن پژوهش‌هاست، چرا که در پژوهش‌ها بیشتر به مباحث نظری پرداخته می‌شود. دوم؛ عدم توجه به فرهنگ پژوهش، سوم؛ بی‌اعتمادی به پژوهش‌های مستند و چهارم؛ تکراری‌بودن پژوهش‌ها و عدم نظارت کافی در امر پژوهش‌های انجام شده است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده اندیشه سیاسی در ادامه توضیح داد:‌ همچنین توجه به پژوهش‌های زود بازده در حالی که پژوهش مطلوب نیاز به صبر و شکیبایی دارد، عدم توجه لازم به اخلاق پژوهش، آموزش مدار بودن مراکز علمی، عدم بودجه لازم به امر پژوهش،  عدم آگاهی بعضی مدیران به کارآمدی پژوهش مطلوب و کم توجهی به پژوهش‌های بومی و استفاده و تغذیه از پژوهش‌های غربی که با فرهنگ ما فاصله بسیاری دارد، به‌خصوص در پژوهش‌های علوم انسانی صورت می‌گیرد.

* گذری بر فعالیت‌های پژوهشی مرکز تحقیقات امام علی(ع)

رییس مرکز تحقیقات امام علی(ع) درباره فعالیت‌های پژوهشی این مرکز توضیح داد:   فعالیت‌های پژوهشی ما به دو دسته تقسیم می‌شود؛ دسته اول فعالیت‌های پژوهشی است که جنبه اجرایی دارد از جمله برگزاری نشست‌های علمی، پژوهشی با حضور اساتید و صاحبنظران در حوزه تحقیقات امام علی(ع)، تألیف و پژوهش طرح‌های تحقیقاتی در حوزه امام علی پژوهی و برگزاری همایش‌های ملی و بین‌المللی در موضوعات مختلف مربوط به امام علی (ع)، همچنین ایجاد بانک امام علی پژوهان داخل و خارج کشور و ... است.

وی در ادامه گفت: دوم فعالیت‌های پژوهشی محتوایی که می‌توان اشاره به تألیف مقالات با موضوعات مختلف اندیشه‌ای از جمله نقد دیدگاه عابد الجابری در مجله حکمت معاصر و یا مقالات در خصوص نقش ادبیات چپ‌گرا در حوزه ادبیات معاصر و همچنین مقالات و سخنرانی‌هایی در همایش‌های ملی و بین المللی در خصوص اقوام و زبان‌های ایرانی و....محسوب می‌شود.

جنیدی با اشاره به انجام طرح‌های تحقیقاتی از جمله ارائۀ طرح تحقیقاتی جامع توضیح داد: این طرح با عنوان ایجاد رشته ادبیات ولایی با 4 گرایش ادبیات علوی، ادبیات نبوی، ادبیات عاشورایی و ادبیات انتظار در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری  و همچنین طرح تحقیقاتی با عنوان حقوق سیاسی اجتماعی انسان از منظر امام علی (ع) و ... است.

وی درباره تالیف آثار در این پژوهشکده گفت: کتاب‌هایی از جمله کتاب «پرهیزکاری آنگاه خلافت» که به عنوان کتاب برگزیده درسی در دانشگاه دولتی ایروان انتخاب شد. یا کتب ادبی در خصوص رودکی و رساله تحقیق در احوال مولانا تالیف فروزانفر که تصحیح با مقدمه توسط انتشارات دانشگاه تهران چاپ شده و همچنین کتاب نظام‌های دیوانی در ایران از دوره باستان تا سده میانه و ... در این مجموعه کار شده است.

جنیدی در پایان درباره مهمترین راهکارها برای ارتقای وضعیت پژوهشی کشور گفت: با توجه به اینکه مهمترین رکن نظام پژوهشی نیروی انسانی محقق است که این امر در برگیرنده دانشجویان دانشگاه‌ها نیز هست، پیشنهاد می‌شود جهت بهبود وضع پژوهشی دانشجویان دانشگاه‌ها موارد ذیل مورد توجه برنامه‌ریزان دانشگاه‌ها قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری فارس

Print
2029 Rate this article:
No rating

Leave a comment

Name:
Email:
Comment:
Add comment

ادبیات

معارف

دیگر علوم انسانی

ارتباط با ما


چارت سازمانی
نشانی:تهران, خیابان بهارستان , خیابان صفی علی شاه , کوچه درویش , پلاک 6 تلفن: 02177687441
تلفن و تلگرام مسوول ثبت نام کارگاه ها: 09399990190

Bayat.Dr@gmail.com :مدیر سایت

همکاری با ما


هر بزرگواری که تخصصی مرتبط با علوم انسانی شیعی داشته باشد (دانشجوی ارشد به بالا)، پس از مصاحبه‌ای کوتاه می‌تواند نوشته‌هایش را در این سایت منتشر کند و به شرط پرکاری صفحه‌ای شخصی در سایت داشته باشد.

هدف و روش ما


ما هر گونه تعصب و پیش داوری را مانع کار علمی می‌دانیم. نام‌ها و عناوین و نیز اقوال مشهور راه را بر نقد و مطالعۀ علمی ما نمی‌بندد.

ما بهترین راه دفاع از عقیده را کار دقیق و درست علمی می‌دانیم.

دربارۀ ما


گروهی دانشجویی هستیم که دربارۀ ادبیات و فرهنگ شیعی تحقیق می‌کنیم. دامنۀ تحقیق ما تمام علومی است که به نحوی می‌تواند به ادبیات و فرهنگ شیعی کمک کند؛ علومی مثل قرآن و حدیث، تاریخ، کلام، عرفان، فلسفه، هنر و ...

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به به سایت سلیس می باشد.

طراحی شده توسط DnnTeam.com