نگاهی به بررسی آرایۀ تكرار در شعر قيصر امين‌پور

نگاهی به بررسی آرایۀ تكرار در شعر قيصر امين‌پور

نگاهی به بررسی آرایه‌ی تکرار در شعر قیصر امین‌پور

اصغر نوذری[1]

چکیده:

یکی از موضوعات بایسته‌ی پژوهش در دانش بدیع، هنر سخن‌آرایی و تأثیر بلاغی و موسیقایی آرایه‌ی تکرار است. تکرار واژه و جابه‌جایی آن در ساختار متن، از عوامل مهمی است که موجب غرابت بخشیدن به زبان شعری یک شاعر می‌گردد. بسامد این اصطلاح ادبی بدیعی در واج‌ها، هجاها، واژگان و جملات باعث زیبایی‌شناختی و تشخص بخشیدن و برجسته‌سازی زبان شعری شاعر می‌شود. نگارنده در این پژوهش بر آن است که کارکردهای زیباشناختی تکرار را در شعر قیصر امین‌پور به کمک علم بدیع لفظی و دستور زبان فارسی و سایر عناصر ادبی و هنری که قیصر امین پور در شیوه‌ی بیان خویش آن را به فراخور حال خوانندگان و مخاطبین شعرش به کار بسته است، مورد بررسی قرار دهد.

واژگان کلیدی: تکرار، بدیع، امین‌پور، قيصر شعر فارسي، بسامد مد واج، بسامد هجا، بسامد واژه

منبع: مقالات يازدهمين همايش تروبج زبان و ادب فارسی

 [1] . کارشناس ارشد زبان و ادبیات فارسی، دبیر و مدرس دانشگاه‌های استان ایلام. عضو انجمن ترویج زبان و ادب فارسی ایران. رایانامه: asgharnozari87@gmail.com

Print
3860 Rate this article:
4/5

Leave a comment

Name:
Email:
Comment:
Add comment

ادبیات

معارف

دیگر علوم انسانی

ارتباط با ما


چارت سازمانی
نشانی:تهران, خیابان بهارستان , خیابان صفی علی شاه , کوچه درویش , پلاک 6 تلفن: 02177687441
تلفن و تلگرام مسوول ثبت نام کارگاه ها: 09399990190

Bayat.Dr@gmail.com :مدیر سایت

همکاری با ما


هر بزرگواری که تخصصی مرتبط با علوم انسانی شیعی داشته باشد (دانشجوی ارشد به بالا)، پس از مصاحبه‌ای کوتاه می‌تواند نوشته‌هایش را در این سایت منتشر کند و به شرط پرکاری صفحه‌ای شخصی در سایت داشته باشد.

هدف و روش ما


ما هر گونه تعصب و پیش داوری را مانع کار علمی می‌دانیم. نام‌ها و عناوین و نیز اقوال مشهور راه را بر نقد و مطالعۀ علمی ما نمی‌بندد.

ما بهترین راه دفاع از عقیده را کار دقیق و درست علمی می‌دانیم.

دربارۀ ما


گروهی دانشجویی هستیم که دربارۀ ادبیات و فرهنگ شیعی تحقیق می‌کنیم. دامنۀ تحقیق ما تمام علومی است که به نحوی می‌تواند به ادبیات و فرهنگ شیعی کمک کند؛ علومی مثل قرآن و حدیث، تاریخ، کلام، عرفان، فلسفه، هنر و ...

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به به سایت سلیس می باشد.

طراحی شده توسط DnnTeam.com