رسالۀ فقه منظوم فارسی سرودۀ حیرتی

رسالۀ فقه منظوم فارسی سرودۀ حیرتی

سرایندۀ این منظومه، متخلص به «حیرتی» و ملقب به «تقی الدین»، از شاعران شیعۀ معاصر شاه طهماسب صفوی بوده است. به گفتۀ شماری از تذکره نویسان او اصالتا از تون بوده، اما چون در مرو رشد و نمو یافته، به »مروی» شهرت پیدا کرده است؛ اما برخی دیگر وی را اصالتا از ماوراءالنهر و انتسابش به تون را اشتباه دانسته‌اند.

 حیرتی در سال 961ق در کاشان از دنیا رفت و محتشم کاشانی، ماده تاریخ درگذشت وی را «شفاعت علی»(961) گفته است.

از حیرتی منظومۀ سترگی با عنوان «کتیب معجزات» سراغ داریم که مثنوی بلندی در حدود 21هزار بیت، در بیان فضائل و معجزات پیامبر(ص) و امامان معصوم شیعه(ع) است و چنان‌که شاعر اشاره کرده، آن را پس از کسب موافقت شاه طهماسب سروده است. این اثر با مقدمۀ مهدی رحیم‌پور و تصحیح یوسف بیگ باباپور، از سوی موزه، کتابخانه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در سال 1394 منتشر شده است.

 اما اثر حاضر، منظومۀ فقهی مختصری است که موضوع آن بیان احکام نماز و احکام طهارت (شامل وضو، غسل و تیمم) است. این منظومه همانند کتیب معجزات، در دورۀ شاه طهماسب صفوی سروده شده و شاعر در بیت هفتم، به سرودن این منظومه در «دولت طهماس شاهی» اشاره کرده است. با توجه به این‌که حیرتی تونی در سال 961ق از دنیا رفته، تاریخ 945ق که در پایان نسخۀ کتابخانۀ مجلس آمده است، می‌تواند تاریخ سرودن منظومه باشد.

متن کامل مقاله به پیوست آمده است.

منبع: فصلنامۀ نقد کتاب (فقه و حقوق)، سال دوم، شمارۀ 6، تابستان 95

 

Print
3724 Rate this article:
No rating

Leave a comment

Name:
Email:
Comment:
Add comment

ادبیات

معارف

دیگر علوم انسانی

ارتباط با ما


چارت سازمانی
نشانی:تهران, خیابان بهارستان , خیابان صفی علی شاه , کوچه درویش , پلاک 6 تلفن: 02177687441
تلفن و تلگرام مسوول ثبت نام کارگاه ها: 09399990190

Bayat.Dr@gmail.com :مدیر سایت

همکاری با ما


هر بزرگواری که تخصصی مرتبط با علوم انسانی شیعی داشته باشد (دانشجوی ارشد به بالا)، پس از مصاحبه‌ای کوتاه می‌تواند نوشته‌هایش را در این سایت منتشر کند و به شرط پرکاری صفحه‌ای شخصی در سایت داشته باشد.

هدف و روش ما


ما هر گونه تعصب و پیش داوری را مانع کار علمی می‌دانیم. نام‌ها و عناوین و نیز اقوال مشهور راه را بر نقد و مطالعۀ علمی ما نمی‌بندد.

ما بهترین راه دفاع از عقیده را کار دقیق و درست علمی می‌دانیم.

دربارۀ ما


گروهی دانشجویی هستیم که دربارۀ ادبیات و فرهنگ شیعی تحقیق می‌کنیم. دامنۀ تحقیق ما تمام علومی است که به نحوی می‌تواند به ادبیات و فرهنگ شیعی کمک کند؛ علومی مثل قرآن و حدیث، تاریخ، کلام، عرفان، فلسفه، هنر و ...

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به به سایت سلیس می باشد.

طراحی شده توسط DnnTeam.com