قوامی رازی، ستایشگر شیعه

قوامی رازی، ستایشگر شیعه

 

علیرضا نبی‌لو چهرقانی

چکیده:

بدرالدین قوامی رازی از شاعران شیعی قرن ششم است. اشعار او حاوی مدح و منقبت حضرت رسول(ص)، امام علی(ع) و ائمۀ اطهار و خاندان رسالت(ع) است. حکمت و اندرز، بخشی دیگر از موضوعات شعری اوست. این اشعار از نظر محتوایی، تصاویر شعری و ترکیبات زبانی دارای اهمیت ویژه‌ای است. با توجه به غلبۀ شاعران اهل تسنن در قرن ششم، وجود شاعران شیعی مانند قوامی رازی و بررسی آثار آنان درخور و بایسته است؛ بنابراین هدف این مقاله بررسی اوصاف حضرت علی(ع) از دید قوامی رازی است که بیانگر زنده بودن شعر شیعی در قرون گذشته و ارزش کار قوامی است. نتیجۀ این پژوهش نشان می‌دهد به رغم تنگناها و سخت‌گیری‌ها، شعر شیعی پویا بوده و قوامی با بهره‌گیری از اندیشۀ شیعی، در توصیف حضرت علی(ع)- چه در حیطۀ مضمون سازی، چه در حیطۀ تصویرسازی و چه در حیطۀ زبانی- بسیار موفق بوده و اشعارش در نوع خود منحصر به فرد است.

کلمات کلیدی: مضمون، صورخیال، شعر شیعی، ترکیبات زبانی، قوامی رازی، حضرت علی(ع)

متن کامل مقاله پیوست شده است.

منبع: پایگاه اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی

Print
2326 Rate this article:
5/0

Leave a comment

Name:
Email:
Comment:
Add comment

ادبیات

معارف

دیگر علوم انسانی

ارتباط با ما


چارت سازمانی
نشانی:تهران, خیابان بهارستان , خیابان صفی علی شاه , کوچه درویش , پلاک 6 تلفن: 02177687441
تلفن و تلگرام مسوول ثبت نام کارگاه ها: 09399990190

Bayat.Dr@gmail.com :مدیر سایت

همکاری با ما


هر بزرگواری که تخصصی مرتبط با علوم انسانی شیعی داشته باشد (دانشجوی ارشد به بالا)، پس از مصاحبه‌ای کوتاه می‌تواند نوشته‌هایش را در این سایت منتشر کند و به شرط پرکاری صفحه‌ای شخصی در سایت داشته باشد.

هدف و روش ما


ما هر گونه تعصب و پیش داوری را مانع کار علمی می‌دانیم. نام‌ها و عناوین و نیز اقوال مشهور راه را بر نقد و مطالعۀ علمی ما نمی‌بندد.

ما بهترین راه دفاع از عقیده را کار دقیق و درست علمی می‌دانیم.

دربارۀ ما


گروهی دانشجویی هستیم که دربارۀ ادبیات و فرهنگ شیعی تحقیق می‌کنیم. دامنۀ تحقیق ما تمام علومی است که به نحوی می‌تواند به ادبیات و فرهنگ شیعی کمک کند؛ علومی مثل قرآن و حدیث، تاریخ، کلام، عرفان، فلسفه، هنر و ...

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به به سایت سلیس می باشد.

طراحی شده توسط DnnTeam.com